„Sukces powinien być mierzony nie tyle pozycją, jaką się osiągnęło w życiu, ile przeszkodami, jakie się pokonało w dążeniu do sukcesu.” Booker T. Washington
ZARZĄDZANIE ZMIANĄ
W obecnych czasach jedyną pewną rzeczą jest zmiana. Towarzyszy ona nam przez cały czas i pojawia się wszędzie tam, gdzie zachodzi potrzeba jej wprowadzenia. Zmiana w organizacji to proces o wysokim stopniu nieprzewidywalności i wywołuje różne emocje w zależności od etapu, sytuacji, predyspozycji lidera, zaangażowania i elastyczności zespołu. Kluczowa jest uważność, oswojenie zmiany i umiejętność szybkiej adaptacji do zmiennych warunków.
Badania Johna Kottera, profesora Harvard Business School, wskazują, że 70% zmian inicjowanych w organizacjach kończy się niepowodzeniem. Powodem są często niski stopień zaangażowania oraz słaby poziom jej wdrażania.
Zgodnie z raportem z 2019 roku „Przyszłość w erze cyfrowej zmiany. Transformacja cyfrowa w Polsce”:
tylko 56% polskich organizacji analizuje technologiczne czynniki zmian;
tylko 34% firm w Polsce analizuje czynniki nietechnonologiczne zmian (społeczne, ekonomiczne, środowiskowe i regulacyjno-prawne).
Szkolenie pomoże zrozumieć istotę zmian, uważnie przeanalizować możliwości, świadomie zaplanować cały proces, monitorować i szybko reagować na nieprzewidziane sytuacje.
Zarządzanie zmianą może mieć różny zakres, od stałych udoskonaleń, obejmujących niewielkie bieżące zmiany w trwających procesach, aż po radykalne i zasadnicze zmiany, włączając strategię organizacyjną.
Wsparcie w zakresie zarządzania zmianą może mieć formę szkolenia dla zespołu lub doradztwa dla kadry zarządzającej. Skorzystanie z doradztwa w zarządzaniu zmianą często pozwala nie tylko dobrze zaplanować działania, ale też chroni przed wpadnięciem w pułapkę niedoszacowania tego co się dzieje w organizacji i jak to wpływa na ludzi.
Podczas szkolenia cały zespół rozwija kompetencje 4K: komunikację, kooperację, kreatywność, krytyczne myślenie.